Řezbářské kurzy pro děti a dospělé

Aneb velká radost z malého kousku dřeva

Vonět k dřevu, hladit dřevo, naslouchat dřevu a z hrubého dělat jemnější... Přijďte se zastavit v čase a načerpat nové tvořivé síly. Dovolte Vašim rukám vytvořit z darů stromů něco krásného nebo darujte tento zážitek setkání se dřevem a také se sebou samým někomu blízkému.

Co se naučíte?

Kurz jde cestou individuálního přístupu, sami si vyberete svůj vlastní projekt, lektorVám připraví polotovar a nástroje. Vyřezávat můžete například misku na chlebíček, na ovoce, na polévku nebo na jinou mňamku. Trampové si takovou misku budou rádi brát na cesty. Pokud nechcete vyrábět misku, můžete si po domluvě s lektorem vybrat: lžíci, hračku pro děti, autíčko, rytířský meč, ozdobný reliéf na zeď, hodiny, šperk, prstýnek nebo přijít s jiným vlastním projektem. Zkušenější řezbáři mohou pracovat na loutce nebo sošce. Darováním kurzu můžete potěšit Vaše přátele.

Komu je kurz určen?

Kurz je vhodný jak pro úplné začátečníky, tak pro ty, kteří už mají s vyřezáváním zkušenost. Přijít mohou dospělí a děti od 12 let. Mladší děti mohou přijít pouze v doprovodu rodičů.

Velkou část účastníků tvoří Ajťáci nebo lidé pracující na počítači, ve věku od 25 do 40 let. Tvořivá práce se dřevem je přitahuje, protože konečně za sebou vidí hmatatelný výsledek: alespoň to tak tvrdí. Další početnou skupinu tvoří partnerské páry nebo rodiče s dětmi. Přicházejí také ti, kteří už dlouho chtěli vyřezávat, ale nevědí, jak na to, nebo sice mají dlátka a nožíky, ale netuší, jak s nimi pracovat nebo jak je nabrousit.

S jakým nářadím budeme pracovat?

Pracovat budeme s jednoduchým nářadím: dláty, paličkou, rašplí, pilníkem, pilkou a řezbářským nožíkem, a to převážně s měkkým, lipovým dřevem. Ti odvážnější mohou zkusit tvrdší dřeviny: ořech, břízu, jasan nebo jilm.

Co budete mít od nás připraveno?

Veškeré nářadí dostanou účastníci kurzu zapůjčené. Polotovar Vám připraví lektor, takže si kromě radosti z práce rukama nemusíte brát lautr nic. Na místě bude možné koupit si řezbářské nožíky, drobnější dláta, brousky a kousky dřeva pro další, samostatné tvoření.

Ukážeme si možnosti broušení nástrojů. Dozvíte se leccos o různých dřevinách: jak je poznáme po vůni, jakou mají kresbu, vyzkoušíte si, jak různě se řezbají a až zažijete, jaká je bříza, jaký je jasan a proč je vám bližší to či ono, možná se dozvíte něco nového taky o sobě. Nebo začnete přemýšlet, z jakého dřeva si nechat vyrobit rodinný stůl, postel, kuchyň a tak dál…

O čem si můžeme povídat, co se dozvíte aneb líná huba, holé neštěstí!

Mezi řečí, třeba u oběda, Vám mohu vyprávět o tom, jak jsme se ženou a kamarády stavěli náš slamáček, o všeličems kolem dřeva: jak dlouho zraje, aby se z něj dalo vyřezávat a nepopraskalo, kde ho sháním, jaká dlátka jsou vhodná a proč nekupovat sady anebo o tom, proč je pro mne důležité žít v komunitě a jak mi dřevo zachránilo život během studií na Akademii sociálního umění Tabor.

Co když práci nestihnu?

Pokud se jedná o sobotní kurz, můžete přijít i v neděli a v práci pokračovat. Můžete se také přihlásit na další termín kurzu.

Lektoři

Marek Vodička

Lektoru Markovi Vodičkovi je 42 let. Je tátou dvou kluků, živí se uměleckou truhlařinou. Po vystudování češtiny a němčiny studoval denní studium Akademie sociálního umění Tabor v Praze a tři roky působil jako třídní učitel na základní waldorfské škole. Pravidelně lektoruje kurzy práce se dřevem pro děti, rodiče s dětmi, nebo pro učitele a učitelky v mateřských i základních školách. V práci se dřevem se zaměřuje na výrobu dřevěných klik a přírodního nábytku. Do Pravého domácího časopisu přispívá psaním článků o oslavách svátků v roce, které prožívá jak se svou malou, tak s velkou rodinou ve společenství v Nové Vsi nad Popelkou (okres Semily), kde mají Vodičkovi rozestavěný slaměno-hliněný domeček.

Milan Černohorský

Společně s Markem lektoruje pražské víkendové kurzy.

Jmenuji se Milan Černohorský a se dřevem jsem se seznamoval už od dětství. Nejdříve v našem rodinném lese. S otcem jsem sázel mladé stromky a později kácel stromy, které lesu již neprospívaly. Z jejich dřeva, po vyschnutí, vyráběl jsem první jednoduchý nábytek do našeho domu. Mým středoškolským vzděláním jsem se od dřeva trochu vzdálil. Stal se ze mě strojař, ale doma jsem stále vymýšlel, jak dřevo využít. Práce ve strojírenství byla perspektivní, ale po několika letech jsem chtěl něco víc, než pracovat s chladným železem. Našel jsem si zajímavý obor, vyučil jsem se v něm a mohl říct, jsem elektrotechnik. Ale ve svých chvílích volna jsem si na dřevo vždycky našel čas. Pak nastoupily časy, kdy se stále více využívaly počítače. Nebylo tehdy moc odborníků a já se rozhodl stát se jedním z nich. Chvíli to trvalo, ale nakonec jsem na svých vizitkách mohl uvést, jsem pracovník IT. Toto zajímavé povolání vykonávám do dneška, ale před několika lety jsem si řekl, že už jsem dost zralý k tomu, abych se vyučil něčím pořádným, tím, co mě baví celý život. Vyučil jsem se uměleckým truhlářem :-)

Jestliže se chopím úkolu vyřezat krásný reliéf z jasanového dřeva a vím, jak je důležité dobré upnutí dřeva a perfektně ostré dláto, pustím se do návrhu rastrového, řezbářského, upínacího stolu. Na počítači nakreslím výrobní výkresy, dohledám vhodné materiály a součásti nechám vyrobit. Stůl si sestavím, a abych na řezbu dobře viděl, vyrobím si regulované osvětlení.

Na závěr příprav si perfektně nabrousím svá dláta na tvrdý jasan a ... pustím se do vyřezávání :-)

Recenze

Na tento kurz vedou cesty lidí, kteří se, obklopeni plastem a slepenými třískami, chtějí pro jednou dotknout dřeva. Práce se dřevem voní. Práci se dřevem cítíte po celém těle. A po jejím skončení budete vědět, o čem byl váš dnešní den.

Marek bere dřevo a stromy s velkým respektem a znalostmi a to do kurzu vkládá. Díky němu to není jen o samotném výrobku, ale o celé práci s dřevem a pocitu z ní. Na kurzu mě naučil vnímat dřevo všemi smysly.

Marek mi sdělil všechno, co jsem potřeboval, abych si vyrobil svou vysněnou misku. Držet ji na konci v rukou pro mě byl nádherný zážitek. Také mi velice seděl Markův přístup a pohled na práci s dřevem. Vedle konečného výrobku jsem si tak odnesl i zamyšlení o sobě samém.

Milan je člověk s velkou zkušeností, kterou s pokorou a radostí předává. Je živý, ochotný a vždycky při ruce, když potřebujete poradit s nějakým zapeklitým místem ;) Na kurzu s Markem Vodičkou mě naučil, jaký je to pocit, když je dláto moje prodloužená ruka.

Jakub Podlaha

Kurz byl pro mě obrovský zážitek a vhled do sebe spíš než technický návod na dřevořezbu. Umožnil mi poznat, že můžu něco krásného vytvořit a jak moc mě to baví! :) Úžasné pro mě bylo účastnit se této skupinové práce, kdy všichni tvořili své vlastní dílo a zároveň společně utvářeli velmi příjemnou spolupracující atmosféru.

Lenka Inderková
Kurz byl krásně načasovaný. Výběr ze spousty možností co vyrábět. Někdy se zase rád vrátím do fajn kolektivu, kde se čas na chvíli zastaví.

Michal Karafiát

Výborný zážitek... rozhodně doporučuji Všem seriozním zájemcům o řezbu-začátečníkům i "lidem od počítače" co si chtějí nějak netradičně vylepšit svůj víkendový program :) Jako zážitkový dárek perfektní!

Josef Stárek